Diplomati gjerman: BE-ja, Franca dhe Gjermania janë për t’u përgëzuar për përkrahjen e Kurtit

Loading...

Zëvendëskryesuesi i Konferëncës së Munihur, Boris Ruge, ka reaguar pas votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë.

Ai më anë të një postimi në rrjetin social Tëitter u shpreh “Ata që e rrëzuan Qeverinë e Kosovës midis një pandemie, do të duhet t’iu përgjigjen pyetjeve të përgjegjësisë dhe legjitimitetit. BE-ja, Franca dhe Gjermania janë për t’u përgëzuar për përkrahjen e tyre të fortë për kryeministrin Kurti.E hidhur të shohësh se SHBA-ja po ndjek një agjendë të veçantë dhe të rrezikshme”.

E statusin e tij e ka ndarë edhe ish shefi i UNMIK-ut, Joachim Rueker.

Those who brought down the government of #Kosovo in the midst of a pandemic will have to answer questions of responsibility & legitimacy. #EU #France & #Germany are to be commended for their strong support of PM @albinkurti
Sad to see the #US pursue a separate & dangerous agenda pic.twitter.com/K1rTir42su

— Boris Ruge (@RugeBoris) March 25, 2020

The post Diplomati gjerman: BE-ja, Franca dhe Gjermania janë për t’u përgëzuar për përkrahjen e Kurtit appeared first on Korrespodenti.

Loading...
Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *