152 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë brenda 24 orëve të fundit

152 pacientë të prekur nga koronavirus janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, njofton Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës.

“Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 152 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 4.730 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.588”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 434 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 224 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive është 8.554 raste nga 36.943 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 236 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese./Insajderi.org

The post 152 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë brenda 24 orëve të fundit appeared first on Korrespodenti.

admin: